کتاب آشنایی با برنامه‌نویسی کامپیوتر و کاربردهایی از آن در محاسبات عددی

دسته‌بندی: کتاب

photo_2020-07-11_11-29-42.jpg

با افتخار کتاب جدیدی را که در فروشگاه نشابازار ارائه شده است معرفی می‌کنیم.
عنوان کتاب: آشنایی با برنامه‌نویسی کامپیوتر و کاربردهایی از آن در محاسبات عددی.
مولف: دکتر داود حسن‌زاده عضو هیات علمی گروه علوم پایه دانشگاه صنعتی اراک.
این کتاب کاربردی به منظور آشنایی دانشجویان با اصول برنامه‌نویسی کامپیوتری، کدنویسی به زبان C و کاربردهایی از آن در مباحث مقدماتی محاسبات عددی تألیف شده و سرفصل‌های مصوب درس مبانی برنامه‌نویسی کامپیوتر در این کتاب گنجانده شده است. در فصل 1، تاریخچه‌ای کوتاه از کامپیوتر و برنامه‌نویسی کامپیوتر، معماری کامپیوتر و اجزای اساسی آن بیان شده و فصل 2 به بیان مقدماتی الگوریتم‌ها اختصاص یافته ‌است. مطالب کتاب با زبانی ساده خواننده را به سوی تفکر درباره تحلیل مسئله‌ها و یافتن الگوریتمی مناسبت برای حل آنها راهنمایی می‌کند. با ارائه مثال‌های متنوع تلاش شده است که طراحی الگوریتم به کاری ساده و روان تبدیل شود. تمرین‌های متنوع در کنار مثال‌های انبوه، راه را برای تسلط مخاطب بر طراحی الگوریتم باز می‌کند. همواره موفقیت در طراحی الگوریتم به معنی نوشتن و اجرای موفق برنامه‌ کامپیوتری نیست. لذا در این کتاب به چگونگی کدنویسی صحیح یک الگوریتم نیز پرداخته شده است.

فصل‌های 3 تا 11 نیز به آموزش زبان برنامه‌نویسی C اختصاص دارد و خواننده در آنها با چگونگی پیاده‌سازی الگوریتم‌ها به زبان C آشنا می‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌های این کتاب آن است که همه مثال‌های الگوریتم‌ که در فصل 2 آورده شده‌اند، در فصل‌های 3 تا 11 به زبان C و با امکانات مختلف این زبان کدنویسی شده است تا خواننده فرصت مشاهده و الگوبرداری از آنها را داشته باشد.

‌امروزه، بسیاری از مسائل پیچیده‌ علمی توسط برنامه‌نویسی کامپیوتر با دقت و سرعت بالایی قابل حل هستند. بیشتر این روش‌ها در شاخه‌ای از علم با نام محاسبات عددی که بین ریاضیات و کامپیوتر مشترک بوده و کاربرد گسترده‌ای در علوم مهندسی دارد، قرار می‌گیرد. به دلیل این اهمیت، بخش‌هایی از کتاب به کاربرد برنامه‌نویسی در محاسبات عددی اختصاص داده شده است و در کنار مباحث برنامه‌نویسی به زبان C، الگوریتم‌های متنوعی از مباحث مهم محاسبات عددی بیان و کدنویسی شده است که ضمن تعمیق مطالب برنامه‌نویسی فصل مربوطه، ذهن خواننده را آماده ورود به موضوع محاسبات عددی می‌کند.

در این کتاب چند پروژه ساخت بازی کامپیوتری ساده در قالب تمرینات گام‌ به گام ارائه شده است. در این پروژه‌ها از تمام مطالب آن فصل و مفاهیم فصل‌های قبل از آن استفاده می‌شود و لذا انجام آنها به یادگیری عمیق مطالب این کتاب منجر می‌شود. از آنجا که انجام تمرینات با سطوح مختلف، یکی از مراحل مهم یادگیری برنامه‌نویسی کامپیوتر است، تمرینات متنوعی با سطوح مختلف در این کتاب وجود دارد.

با افتخار مطالعه این کتاب را به همه دانشجویان و افرادی که قصد فراگیری برنامه‌نویسی کامپیوتر را دارند توصیه می‌کنیم. علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی کتاب می‌توانند به لینک زیر مراجعه کنند. معرفی این کتاب از سوی شما به سایر دوستان، همکاران، معلمان، استادان و دانشجویان توسط ارسال این ایمیل موجب دلگرمی ماست.
https://www.neshabazar.ir/?module=productpage&puc=p1355f0708ab