چگونه یک برنامه کامپیوتری بنویسم؟

دسته‌بندی: کتاب برنامه نویسی

program.jpg

توجه داشته باشید
این پست دستورالعمل های گام به گام برای ایجاد یک برنامه را ارائه نمی دهد زیرا مراحل بر اساس نوع زبان برنامه نویسی مورد استفاده متفاوت است.

هر کسی که به توسعه نرم افزار مانند برنامه، بازی یا سرویس آنلاین علاقه‌مند است، باید با یادگیری زبان برنامه نویسی شروع به کار کند. زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارد و ایجاد یک برنامه نرم افزاری جدید نیاز به آموزش بیشتر و زمان بیشتر از یک صفحه دارد. بنابراین، این صفحه یک مرور کلی است که به شما کمک می کند تا شما را به سمت و سویی سوق دهد. یک قدم بسیار مهم این است که برنامه ای برای برنامه ای که می خواهید تهیه کنید داشته باشید! به عنوان مثال، یک طرح، شامل هدف برنامه، بازی یا سرویس و ویژگی هایی است که می خواهید اضافه کنید. در ادامه مطالعه به این فکر کنید که برنامه شما چیست.

یک زبان برنامه‌نویسی انتخاب کنید:
همانطور که در بالا اشاره کردیم، بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی مختلف وجود دارند. تصمیم گیری برای یادگیری زبان می تواند به خودی خود چالش برانگیز باشد. ایجاد یک برنامه با بسیاری از ویژگی ها و توابع اغلب مستلزم داشتن مهارت کافی در یک یا چند زبان برنامه نویسی است.

همانطور که گفته شد، درک اساسی از مفاهیم تقریباً هر زبان برنامه نویسی به شما کمک می کند تا شروع کنید. لیست زبان های برنامه نویسی ما شامل نمونه هایی از انواع نرم افزارهایی است که هر زبان می تواند ایجاد کند. در اینجا چند توصیه وجود دارد.

تصمیم گیری در مورد زبان برنامه نویسی شما بستگی به این دارد که دوست دارید چه نوع برنامه یا اسکریپتی را ایجاد کنید. به عنوان مثال، جاوا و ویژوال بیسیک هر دو محبوب هستند زیرا هر دو روش خوبی برای یادگیری اصول برنامه نویسی به راحتی است. از دیگر زبانهای معروف می توان به C ، C ++ و C # اشاره کرد که باعث ایجاد بازی ها، برنامه ها، درایورها، سیستم عامل ها و بسیاری از برنامه های نرم افزاری می شود.

اگر به توسعه اسکریپت ها و برنامه ها مانند فروم ها و سرویس های آنلاین علاقه مند هستید ، Perl ، PHP و Python علاوه بر HTML، همه گزینه های محبوب هستند.

انتخاب ادیتور (ویرایشگر):
ویرایشگر یک برنامه ای است که به شما امکان می دهد کد کامپیوتری را بنویسید. این نرم افزارها از نوع ساده مانند ویرایشگر متن اصلی تا نرم افزارهای پیشرفته مانند Adobe Dreamweaver ، Eclipse ، JD developer یا Microsoft Visual Studio متغیر هستند. خوشبختانه هر برنامه ای را می توان در یک ویرایشگر متن نوشت، به این معنی که می توانید به صورت رایگان شروع به کار کنید. با آسودگی بیشتر با یک زبان برنامه نویسی، استفاده از یک ویرایشگر پیشرفته تر توصیه می شود، زیرا این امر می تواند کدگذاری و تست کد را کارآمدتر کند.

توصیه ها:
برای کاربران ویندوز، یک ویرایشگر مانند ++Notepad را پیشنهاد می دهیم زیرا رایگان است و از برجسته سازی نحوی پشتیبانی می کند. اگر از Mac استفاده می کنید، می توانید از ویرایشگر رایگان آنها با نام TextEdit استفاده کنید. همچنین، بهتر است به خاطر داشته باشید که زبانهای برنامه نویسی بصری، مانند ویژوال بیسیک، ویرایشگر و کامپایلر را در همان ابزاری که برای ایجاد برنامه استفاده شده است، در بر می گیرند.


کامپایلر:
بیشتر زبان های برنامه نویسی رایانه زبان های برنامه نویسی سطح بالا هستند، به این معنی که درک آنها برای شما آسان است، اما درک آنها برای کامپیوتر غیرممکن است. برای اینکه کامپیوتر برنامه شما را "بخواند" ، باید کامپایل شود یا دارای یک مترجم باشد. انتخاب زبان برنامه نویسی شما عامل تعیین کننده ای است که آیا برای تدوین یا تفسیر آن به یک برنامه شخص ثالث نیاز دارید یا خیر.

به عنوان مثال، Eclipse مفسری است که برنامه ای را که به زبان جاوا نوشته شده است می گیرد و آن را به کدی که توسط رایانه قابل فهم است ترجمه می کند. زبانهای دیگر مانند پرل تفسیر می شوند، بدین معنی که نیازی به تدوین ندارند. این زبانها فقط به نصب آنها در رایانه یا سروری که اسکریپت را اجرا می کند نیاز دارند.

یادگیری زبان:
پس از تصمیم گیری در مورد زبان برنامه نویسی، ویرایشگر و کامپایلر، آماده برنامه‌نویسی هستید. برای بیشتر کاربران، ساده ترین راه برای شروع با جمله معروف "Hello World!" است. مرحله بعدی یادگیری نحو زبان است. برای انجام این کار ، باید مفاهیم زیر را درک کنید:

نحوه اعلام متغیرها را بفهمید.
عبارات شرطی ایجاد کنید (به عنوان مثال ، if، elsif و موارد دیگر).
حلقه ها را انجام دهید (به عنوان مثال انجام دهید ، for، foreach ، goto و while).
نحوه ایجاد کامنت یا غیرفعال کردن موقت بخشی از کد.
عبارات منظم را درک کنید.

هنگامی که به سوالاتی برخوردید، جستجوی اینترنتی می تواند به بیشتر آنها پاسخ دهد. کتاب هایی که برای زبان برنامه نویسی یا دوره های برنامه نویسی شما نوشته شده است، روش های عالی برای پیشرفت بیشتر مهارت های شما هستند.

یکی دیگر از منابع خوب دیگری را که برای یاد گرفتن برنامه‌نویسی می‌توانید از آن استفاده نمایید مطالعه کتاب «آشنایی با برنامه‌نویسی کامپیوتر و کاربردهایی از آن در محاسبات عددی» اثر دکتر داود حسن‌زاده عضو هیات علمی گروه علوم پایه دانشگاه صنعتی اراک است که به راحتی می‌توانید آن را از فروشگاه نشابازار تهیه نمایید. این کتاب از ابتدا اصول برنامه‌نویسی را آموزش می‌دهد و شامل مثال‌ها و تمرین‌های متنوعی در زمینه طراحی الگوریتم و برنامه‌نویسی است که موجب افزایش توانایی خواننده می‌گردد.

لینک خرید:
https://www.neshabazar.ir/?module=productpage&puc=p1355f0708ab