انواع داده‌ها چیست و چرا در زبانهای برنامه نویسی مهم است؟

دسته‌بندی: کتاب برنامه نویسی

Data-Types-in-C-and-C.jpg

بیایید یک مقایسه را انجام دهیم. وقتی برای دیدن نسخه ای از بیماری که به آن رنج می برید به پزشک مراجعه می کنید، این سناریو را تصور کنید. حال، پزشک ابتدا باید نوع بیماری را که شما مبتلا هستید شناسایی کرده و سپس داروها را به طور مناسب تجویز کند. وی همچنین احتمالاً از شما درخواست می کند که آلرژی هایی را که ممکن است داشته باشید را بیان کنید و نسخه را متناسب با آن اصلاح می کند.

در صورت وجود زبان های برنامه نویسی، شما می توانید بدن خود را به عنوان داده، بیماری را به عنوان نوع داده خود، داروها را به عنوان اپراتورها / عملگرها یا هر چیزی که می تواند روی داده ها کار کند و خود (یعنی برنامه نویس) را پزشک در نظر بگیرید. اکنون، در سطح بسیار ابتدایی باید بدانید که روی چه نوع داده ای کار می کنید. بدون آن، تعیین نحوه رویکرد به راه حل آسان و در برخی موارد تقریباً غیرممکن است.

ما می توانیم یک کامپایلر یا مترجم را به عنوان پزشک نیز جایگزین کنیم. در این حالت، اهمیت نوع دقیق داده ها حتی بیشتر است زیرا کامپایلر یا مفسر باید بداند برنامه ای که به عنوان ورودی تغذیه می شود معتبر است یا خیر. به عبارت دقیق تر، باید بررسی کند که آیا عملیاتی که می خواهید انجام دهید با نوع داده داده مطابقت دارد یا خیر. منطقی نیست که یک عمل جمع را روی دو نوع داده مختلف (مثلاً یک عدد صحیح 93 و یک رشته مانند programming انجام دهید.

برای طبقه بندی اطلاعات / خصوصیات مربوط به موجودات دنیای واقعی در چند دسته که پردازش آنها توسط برنامه ها / ماشین ها به راحتی قابل درک باشد از انواع داده استفاده می‌شود. به‌عوان مثال، یک کارمند ممکن است از مشخصات، نام، شناسه کارمند، سن، جنس، آدرس، شماره تلفن و غیره برخوردار باشد. اکنون این ویژگی ها مقادیری حاوی اعداد، حروف الفبا و غیره دارند، بنابراین برای سهولت پردازش این داده های عظیم برای برنامه ها / ماشین ها، اطلاعات به انواع مختلف دسته بندی می شوند که عبارتند از:
Integer
Character
Float
Double
Boolean
Strings

انواع داده ها نوع داده ها یا دسته داده هایی است که ما برای برنامه استفاده خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با انواع داده و نحوه ذخیره‌سازی آنها می‌توانید از کتاب «آشنایی با برنامه‌نویسی کامپیوتر و کاربردهایی از آن در محاسبات عددی» اثر دکتر داود حسن‌زاده عضو هیات علمی گروه علوم پایه دانشگاه صنعتی اراک استفاده نمایید که به راحتی می‌توانید آن را از فروشگاه نشابازار تهیه نمایید. این کتاب با جزئیات مناسبی برای افراد مبتدی به بیان مطالبی پیرامون انواع داده و نحوه ذخیره‌سازی آنها می‌پردازد و شامل مثال‌ها و تمرین‌های متنوعی در این زمینه است که موجب افزایش توانایی خواننده می‌گردد.

لینک خرید:
https://www.neshabazar.ir/?module=productpage&puc=p1355f0708ab